Obecně lze říci, že nakládaný hermelín můžete dle libosti naložit s čímkoliv, co máte rádi. Ať už je to česnek, nakládané houby nebo chilli papričky pro pikantnější verzi. Univerzální recept není. Co by ovšem v žádném nakládaném hermelínu nemělo chybět je dobré koření a kvalitní olej. Ten může být například slunečnicový, řepkový nebo olivový.
Mezi nejčastěji používané koření patří:
Všechny tyto druhy koření můžete zakoupit v našem obchodě.
Platí zásada, že koření je lepší více než méně, aby výsledná chuť sýra nebyla mdlá, ale naopak výrazná a osobitá. Aby se chutě dobře promísily a sýr je mohl lépe absorbovat je vhodné sýry podélně rozkrojit a ochutit i na průřezu. Někteří „fajnšmějkři“ dodávají, že na řezu je dobré sýr osolit a opepřit pro zvýraznění chutě.
Královna kuchyně – cibule, je další ingrediencí, která by v tomto jídle neměla chybět. Lze použít klasickou bílou verzi, červenou pro zpestření barev, ale i šalotku pro její jemnější chuť.
Jestliže již víte pro jaké koření a chutě se rozhodnete, nezapomeňte, že i způsob přípravy rozhodne o konečném výsledku vašeho hermelínového snažení.
Zde je tedy několik zásad, které se vyplatí dodržovat:
- hermelín vždy nakládejte do suchých, sterilizovaných sklenic
- všechny suroviny zcela potopte do oleje
- každou vrstvu, kterou budete přidávat, osolte i opepřete
- jednotlivé hermelíny ze sklenice vždy odebírejte čistou vidličkou, ať zbývající obsah sklenice nekontaminujete nečistotami,
- sýry nechejte uležet v chladu a temnu.
Doba pro správné uležení sýrů se také velice různí, ale neměla by být kratší než dva týdny. Záleží na požadované chuti a konzistenci. Čím déle tím lépe. Před podáváním nechte hermelín při pokojové teplotě „odstát“ a podávejte nejlépe s čerstvým chlebem a pivem.
Dobrou chuť!