Skořice patří mezi nejznámější koření na celém světě. Toto voňavé koření pocházející z Asie se pěstuje na Cejlonu, v Číně, na Jávě a v dalších tropických oblastech. Nejkvalitnější surovinu poskytují stromy starší osmi let. Nejznámější jsou 2 druhy skořicovníků - skořicovník cejlonský a skořicovník čínský. Vůni a chuť skořici vytváří aromatická silice. Plody skořicovníku se sklízí těsně po odkvětu stromů a suší na přímém slunci nebo uměle vytvořené teplotě dosahující 40°C. Charakteristické ruličky jsou kůrou z prutů skořicovníku, která se po sloupnutí a dvoudenním sušení stočí dovnitř.
Pozitivní účinky skořice jsou bohaté. Kromě blahodárného vlivu na krevní oběh snižuje krevní tlak, štěpí tuky, zlepšuje trávení, uklidňuje střevní koliky, průjmy, nevolnosti i nadýmání. Skořice má hřejivé účinky, takže doporučujeme přidávat do teplých nápojů či káv. Navíc pomáhá při nachlazeních, kdy se využívají její dezinfekční a antibiotické účinky. Zevně se používá také proti revmatismu. Podporuje chuť k jídlu a má celkově velmi příznivý vliv na naše trávení.
Kombinace medu a skořice?
Směs medu a skořice je nejen výbornou a chutnou kombinací, ale také léčivem na spoustu nemocí.
Med spolu se skořicí si ráno namažte na chleba a podpořte tak svou srdeční aktivitu. Tato kombinace snižuje hladinu cholesterolu v krvi a cévách. Pravidelné užívání ulevuje při zadýchávání a posiluje srdeční tep. Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost. Kombinace těchto dvou složek posiluje Váš imunitní systém, působí protizánětlivě, léči opary, kožní nemoci a co ocení sportovci, regeneruje tělesnou sílu.
Tipy na nápoje se skořicí:
- Horké mléko s medem, hřebíčkem a se skořicí (můžete přidat kapku rumu)
- Svařené víno se skořicí
- Zázvorový čaj se skořicí
- Svařený džus se skořicí
- Horký mošt se skořicí
- Cappuccino se skořicí
- Jakékoliv kávové nápoje se skořicí
- a další...
Rojikovo koření prodává dvě varianty skořice.
SKOŘICE MLETÁ | SKOŘICE CELÁ |
Zdroj:
http://www.dia-potraviny.cz/
http://cs.wikipedia.org/
http://www.celostnimedicina.cz/