Původem pochází tento pokrm z Maďarska. Jeho základ tvořil nakrájené masové kostky v omáčce z cibule, okořeněné mletou paprikou.
Slovo guláš vzniklo odvozením z maďarského „gulya“, což v překladu znamená stádo hovězího dobytka. Maďaři do svého guláše často přidávají mrkev a také malé bílé knedlíčky zvané "csipetke". Na rozdíl od českého guláše se maďarský guláš nikdy nezahušťuje moukou. Spíše se podobá polévce. Ve své domovině je vždy podáván s bílým chlebem. V Česku se často setkáme právě se zahuštěnou alternativou a jako přílohu podáváme houskový knedlík. V naší zemi se obecné označení guláš typicky užívá pro pikantní hustou omáčku, jejímž základem je ve většině případů maso, cibule a paprika. Výjimkou však nejsou ani recepty bezmasé (vegetariánské). V nich mohou být hlavní složkou třeba houby či fazole.
Guláš je velice oblíbený pokrm. Svědčí o tom i fakt, že se v Maďarsku každoročně koná gulášový festival spojený se soutěží o nejlépe uvařený guláš.
Vzhledem k tomu, že gulášové pokrmy jsou velmi populární a v našich kuchyních jsou jako doma, představujeme Vám zde několik receptů, kterými se nechte inspirovat.