Tato významná detoxikační bylina údajně přišla ke svému jménu díky medvědům, kteří jej zjara rádi konzumovali. Germánům prý zase medvědí česnek dodával medvědí sílu. Ať tak nebo tak, jedná se o rostlinu s bohatým zdrojem vitamínů a výbornou léčitelku.
Medvědí česnek svým vzhledem připomíná konvalinky, které jsou však jedovaté. U česneku se však nemůžete splést, neboť typická česneková vůně vám napoví.
Kde najít medvědí česnek a co sbírat?
Medvědí česnek je vytrvalá bylina, která roste ve volné přírodě.
Od března se rostliny vyskytují na vlhčích stanovištích, v lužních lesích a spíše na stinných místech. Často se objevuje velké množství bylin na jednom místě. Můžete naleznout dokonce místa, která pokrývají několik desítek metrů čtverečních plochy.
Sbírají se zelené listy, mez cibulky. Nejlepší a nejzdravější jsou lístky, které mají čerstvou zelenou barvu a u nichž rostlina ještě nedosáhla květu.
Použití medvědího česneku
Medvědí česnek má podobné využití jako klasický česnek, avšak není tak ostrý. Spíše ho doporučujeme použít tam, kde byste volili zelenou cibulku spolu s trochou česneku.
Výborný je do polévek, pomazánek, čerstvý nasekaný na chleba, na brambory. Také se z něho dělá špenát nebo se kombinuje půl napůl se špenátem.
Vynikající je také do bramboráků nebo pod maso.
Léčivé účinky medvědího česneku
Obecně lze říci, že všechny jarní bylinky mají velkou sílu. Stejně je to i s medvědím česnekem obsahujícím vitamín A, B, C, vápník, železo, zinek a další. Díky této kombinaci působí antibakteriálně, ale také jako přírodní antibiotikum a antimykotikum. Pomáhá při nachlazení, chřipce a celkově proti chorobám dýchacích cest. Užívá se pro detoxikaci jater, močového měchýře a ledvin. Přispívá v boji proti plísním a bakteriím. Dále se může užívat při vysokém krevním tlaku, poruchách srdečního rytmu, při střevních potížích, úzkostech či nespavosti.
Jakmile přichází medvědí česnek do květu a ztrácí svoji sílu.
Jestliže si nestihnete nasbírat medvědí česnek čerstvý, Rojikovo koření nabízí medvědí česnek sušený.